Liptov

KAŠTIEĽ BOCIAN

Región Liptov leží na severe Slovenska a jeho severovýchodná časť hraničí s Poľskom. Je obklopený Veľkou Fatrou, hrebeňom Chočských vrchov a Západných a Nízkych Tatier, ktoré zároveň tvoria jeho prírodnú hranicu. V horách pramenia rieky Čierny Váh a Biely Váh a ich sútokom vzniká Váh –⁠ naša najdlhšia rieka. Prírodná scenéria tejto oblasti preto nepochybne patrí k najkrajším na Slovensku.

Vďaka svojmu unikátnemu prírodnému bohatstvu a kultúrnym pamiatkam patrí Liptov medzi najatraktívnejšie najnavštevovanejšie regióny Slovenska. Pred pandémiou rástla medziročne návštevnosť regiónu v priemere o 15 %, no skvelé čísla v porovnaní s inými časťami Slovenska región dosiahol aj v období protiepidemických opatrení  v roku 2020 a 2021.

Väčšinu územia pokrývajú lesy chránené Tatranským národným parkom, Národným parkom Nízke Tatry a Národným parkom Veľká Fatra. Ochrana lesov a prírodných pamiatok robí z Liptova zelený región s čistou prírodou.

Región je tiež bohatý na voľnočasové aktivity, ktoré milujú nielen slováci, ale aj turisti z celého sveta. V lete horská turistika a cykloturistika, v zime zjazdové a bežecké lyžovanie počas celej sezóny dopĺňa kúpanie v termálnych prameňoch pod holým nebom. Nachádza sa tu aj niekoľko sprístupnených jaskýň, vrátane nádhernej Demänovskej ľadovej jaskyne. Dokonalý obraz Liptova dotvára aj vodná nádrž Liptovská Mara so svojimi piesočnými plážami a vodnými športmi, ktorá sa mimo iné nachádza v pešej dostupnosti od projektu Kaštieľ Bocian.

Za návštevu stoja aj kultúrne a historické pamiatky Liptova. Celý región je mimoriadne bohatý na architektonické pamiatky z rôznych historických období. Zahŕňajú množstvo kaštieľov a hradov, s ktorými sa možno stretnúť vo viacerých okolitých obciach. Najstaršími stavebnými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov Likava a Liptovský hrad, ale vyhľadávaný je napríklad aj hrad v Liptovskom Hrádku s pamätným krížom na vysokej skale, z ktorého môžete vidieť Vysoké Tatry ako na dlani.

Vo viacerých obciach na Liptove dodnes nájdeme tiež ľudovú architektúru. Skanzen vo Vlkolínci, ktorý je zapísaný v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, a Skanzen v Pribyline poukazujú na spôsob, akým sa v minulosti na Liptove žilo (a na niektorých miestach dodnes žije). Unikátny drevený kostolík vo Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Liptov však oplýva aj ďalšími kultúrno-historickými zaujímavosťami, medzi ktoré patrí napríklad keltské nálezisko Havránok, Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku, Galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, ale aj samotné historické centrá Liptovského Mikuláša a Ružomberku.

Spojenie prírodných zaujímavostí a kultúrneho a historického dedičstva s možnosťou športovania, aktívneho trávenia voľného času, relaxu a pekných zážitkov robia z Liptova najväčšie turistické centrum na Slovensku, ktoré dokáže uspokojiť potreby aj tých najnáročnejších návštevníkov.

Liptov treba zažiť!